Nuotaikos (afektiniai) sutrikimai

« į pradžią

  Tai grupė sutrikimų, kurių pagrindinis skiriamas bruožas yra nuotaikos pasikeitimas, trunkantis dvi savaites ir ilgiau. Kiekvieno tipo nuotaikos sutrikimą lydi mąstymo ir motorikos pasikeitimai.

Jei susergama depresija greta pažemintos nuotaikos, reiškiasi sulėtėjęs mąstymas, nusilpusi dėmesio koncentracija, dėl ko gali atrodyti, kad sutriko atmintis. Depresijai taip pat būdingi sulėtėję judesiai. Toks žmogus kalba ir mąsto lėtai. Jo mintys slenka. Kartais galva atrodo kaip tuščia, dažniau vargina pastovios, tos pačios, liūdnos mintys, bejėgiškumo jausmai, neviltis, pesimistinė ateities nuostata. Krenta savivertė. Jautiesi niekam tikęs, kaltini save. Depresijų tipų ir pasireiškimo formų yra daug ir įvairių. Iškyla klausimas, kokia pagalba kiekvienu atveju yra geriausia. Jei depresija atsiranda kaip reakcija į sunkius gyvenimo įvykius, patiriamą nuolatinį stresą, greta medikamentinio reikalingas ir psichoterapinis gydymas. Neretai psichoterapijos pakanka įveikti išorinių priežąsčių sąlygotą depresiją. Tačiau jei depresinė siptomatika yra taip vadinamo endogeninio charakterio, išsivysto dėl sutrikusios endogeninių aminų pusiausvyros mūsų smegenyse be vaistų neišsiversime. Tokiai depresijai labiau būdingi nuotaikos dienos svyravimai – žmogus prislėgtas ir apatiškas, be energijos, jaučiasi rytinėje dienos pusėje, į vakarą paprastai būsena palengvėja. Greta nuotaikos stebimi miego, apetito sutrikimai (paprastai sumažėjimas), ryškesni būna mąstymo ir judesių sulėtėjimo simptomai. Būdingas sunkumo jausmas krūtinėje – „lyg akmuo užgula“. Depresijai būdingos suicidinės mintys – nebūtinai jas lydi atkaklus noras nusižudyti, tačiau apie tai, kad „neverta gyventi“ pagalvoja dažnas depresija sergantis žmogus. Pasikeičia aplinkos suvokimas, viskas „lyg pilka“, nyku, atbunka jausmai. Žmogus dėl to kankinasi.

Manija – priešinga depresijai būsena. Greta pagerėjusios ir pakilios nuotaikos stebimas pagreitėjęs mąstymas, judesiai. Tokio žmogaus energija liejasi per kraštus. Jis daug ir be sustojimo kalba. Jo galvoje gimsta begalė idėjų. Jei manija yra lengva (taip vadinama hipomanija), idėjos gali būti įvykdytos iki galo – pradedamas ir išvystomas verslas, parašomos knygos, kuriamos eilės ir pan. Tačiau paprastai manijai būdinga, kad dėl mąstymo pagreitėjimo viena idėja neišvystoma iki galo, jos vietą užima kita ir t.t. Manijos būsenoje žmogus pervertina savo jėgas, jaučiasi itin gražus, seksualus, patrauklus, lengvai pradeda flirtą, būna neištikimas... Jaučiasi „kaip ant sparnų“. Deja ši būsena neamžina. Išsekus biocheminėms smegenų sistemoms, ji liaujasi. Jei maniją keičia depresija, ji būna itin sunki, žmogus su skausmu ir ilgesiu prisimena garą laiką, jaučia didelę kaltę dėl buvusių neapgalvotų veiksmų. Čia galime paminėti Bipolinio sutrikimo diagnozę. Jei nuotaikų kaita yra dažna – liga itin apsunkina žmogaus socialinį ir profesinį gyvenimą. Pažemintos nuotaikos fone atsirada ir vystosi įvairios priklausomybės.