Psichologinės ir santykių problemos

« į pradžią

  Visi mes gyvename tarp žmonių. Tačiau sėkmingam ir saugiam gyvenimui mums reikia tam tikro plano, kuris padėtų numatyti kelius ne tik problemoms įveikti, bet ir santykiams užmegzti bei palaikyti. Tuo tikslu mes sukuriame vidinius modelius, kurie lyg žemėlapis padeda mums atsirinkti teisingus kelius tikslui pasiekti. Juos mes susikuriame dar vaikystėje - santykių su tėvais, seneliais, draugais, mokytojais ir kitais svarbiais žmonėmis įtakoje. Vidiniai modeliai slypi mūsų pasąmonėje ir lemia mūsų elgesį, mąstymą bei jausmus. Būtent jie suformuoja mūsų santykius su aplinkiniais.

Deja, neretai nutinka, kad tie modeliai sukuriami ne vien gerų, bet ir žalojančių santykių įtakoje. Vaikystės skriaudos, kivirčai tarp tėvų ir su tėvais, netektys, piktnaudžiavimai alkoholiu šeimoje, tėvų bandymai vaikus „pririšti“ prie savęs ar jų nuvertinimas bei norų nepaisymas gali sukurti ydingus santykių su aplinkiniais ar savivertės modelius. Tuomet mes vis nesąmoningai pakliūname į tokias situacijas, kurios ima atrodyti vėl ir vėl pasikartojančios, kol galiausiai kartą užduodame sau keistą klausimą: kodėl aš visada atsiduriu toje pačioje situacijoje?

Taigi, vaikystėje sukurti vidiniai modeliai ne visuomet padeda saugiai gyventi ir sugyventi. Neretai jie tampa psichologinių problemų ir santykių sunkumų priežastimi. O mes tampame lyg uždarame rate bėgančios voverės, vėl ir vėl atsiduriančios krizėse, strese ar netektyse...

Ir vis dėlto kodėl mes negalime patys iš to rato ištrūkti? Atsakymas gana paprastas: tam, kad gyventume saugiai, turime numatyti kelius sunkumams ir problemoms išvengti. Deja, neretai teturime tik tuos, bloguosius, kelius... Ir tada bandome dar ir dar kartą nesąmoningai sugrįžti į tai, ką mes labai gerai pažįstame, tikėdamiesi, kad šįkart pavyks ir mes tapsime nugalėtojais. Bet stebuklų nebūna – mūsų pasąmonė „įmeta“ mus į tą pačią pelkę, iš kurios išeiti patys nebesugebame.

Todėl ir reikia psichoterapeuto, kuris padėtų suvokti, kodėl mes ir mūsų artimieji su mumis jaučiasi blogai, kodėl negalime užmegzti normalių santykių ar juos greitai prarandame, kodėl vis pakliūname į keistas, stresines situacijas. Psichoterapeutas neduoda naujo žemėlapio, bet parodo kitus kelius mūsų tikslui pasiekti...